Music Rocks the Rosemount

Music Rocks the Rosemount sees Music Rocks Australia return to our favourite stage and venue in Perth. More than 500 young musicians with 108 bands/solo artists in the Music Rocks Australia Ensemble and Individual programs on stage for more than 18 hours of music over three big days and 9 sessions of music.

It’s gotten so big we have had to add a special “Allstars” Evening performance on the Thursday night of the 24th June to showcase what is possible with music here in W.A. and to highlight what our past and present musicians are achieving all over the world!

‘Music Rocks’ brings the Western Australian community together with performances from the most elite young musicians in MRA All-star bands, primary schools, high schools, education support centres and community organisations. Young people living out their Rock Star dreams on stage in front of family, friends and the most amazed and inspired public!

Performances will include those for WACE and WASSA certificates recognition for high school graduation, along with triumph for those supported by some of the biggest organisations in W.A. So many musicians will perform for the very first time with musicians as young as 5 years old achieving full Pop and Rock songs of their choice, swapping instruments between repertoire and showcasing the rapid and authentic power of the MRA teaching systems, unique to W.A. and supported by the famous MRA Ensemble Directors.

A not to be missed event for anyone close to an MRA musician and especially for anyone who is set to be amazed by the most courageous young people in W.A. – there is never a dry eye for what will be yet another series of sold out shows J
The Session schedule is as follows:
Thursday 24th of June
Session 1 (Entry 5.45pm, Start 6.00pm sharp – 9.00pm finish)
Abby Parkinson
Indi Edmonds
Jack Harrison
Kailee Longdon
Mazenod College
Monday Allstars (New) – Chave, Kotsoglo, Meier
Pulse – Cramp, Rapanaro
Sam Noah
Sarah Pollard
Saturday Allstars – Berry, Hendrawan, Pollard, Stead, Wouk
Screaming Captain Jefferson – Berry, Chitty, Harrison, Pola
Tali Mayall
The Crackin’ – J, L & S Blanchard, B & J Chillemi, Gordon
Tuesday Allstars 1 – Bondarenko, Bransby, A & N Napier
Tuesday Allsatrs 2 – Dawes, E Fontana, Tsirigotis, Yeats
Wednesday Allstars – Delanty, J Edmonds, McGregor

Saturday 26th of June
Session 2 (Entry 10.45am, 11.00am Start sharp)
Blake Johnson
Ethan Hoskin
Joondalup Education Support Centre
Noah Lacava
Putra Praba
Ryan Thomas
St Columba’s Primary School
Sullivan Rose
Suria Praba

Session 3 (Entry 12.25pm, 12.40pm Start sharp)
Blue Door Band
Cannington Community Education Support Centre
Churchill Okere
Genesis Okere
Harrison Glass
Irum Faisal
Jessica Dunn
Jude Buttel
Monday HQ Band – Glass, Maxted-Edwards, Whait
Sienna Durant
Tahnee Bizzaca

Session 4 (Entry 2.05pm, 2.20pm Start sharp)
Abdol Srolestz
Andie McAuliffe
Charlotte Whittaker
Gian Biares
Mikayla De Cotta
Mo, Evie & Otis Maslin Foundation Band
Mullaloo Beach Primary School
Orlando Santella
Queen of Apostles Allstars
Roxy Riley
Wednesday HQ Band – D & M Bellandi, Hall, Keevers, Wall
Zoey Dekens

Session 5 (Entry 3.50pm, 4.05pm Start sharp)
Alessia Saraceni
Beldon Education Support Centre
Cristian Saraceni
Lathlain Primary School
Newman College
Sacred Heart Primary School
Seton College

Sunday 27th of June
Session 6 (Entry 10.45am, 11.00am Start sharp)
April McCracken
Beaumaris Allstars – J & L Courtney, D McCracken
Cyril Jackson Senior Campus Education Support Centre
David Ranalli
Emily Kossen
Emma Hale
Jake Williams
Justin Lekias
Lizzy Martino
Rock Mix
Tracey Conway

Session 7 (Entry 12.25pm, 12.40pm Start sharp)
Archie Edelman
Blazing Condor Soul Explosions – Dickenson, Hanscomb
Canning Vale Education Support Centre
Charley Brolese
Joachim Gabo
Libby Hanscomb
Luis Edelman
Mary MacKillop Catholic Community Primary School
Michael Richardson
Mikaela Powell
Mikey Albert
Workpower Band
Xavier Biancotti

Session 8 (Entry 2.05pm, 2.20pm Start sharp)
Casey Troup
Cheyne D’Cruze
Cruz Schofield
Halls Head College Education Support Centre
Isabelle De Robertis
Philip Mah
Tija Edwards
Warnbro Education Support Centre
Xavier De Robertis

Session 9 (Entry 3.50pm, 4.05pm Start sharp)
Armadale Education Support Centre
Caelen Doman
Liam Dack
Norah Hammond
Poppy Corbett
Taylor Brown
Tex McKibbon
TNT’s – Cox, Dack, B Fontana, Lawrence
Tristan Simons

(the session lists here are in alphabetical order and do not indicate the order of bands within each session)

SKU: 34 Category:

Description

Music Rocks the Rosemount sees Music Rocks Australia return to our favourite stage and venue in Perth. More than 500 young musicians with 108 bands/solo artists in the Music Rocks Australia Ensemble and Individual programs on stage for more than 18 hours of music over three big days and 9 sessions of music.

It’s gotten so big we have had to add a special “Allstars” Evening performance on the Thursday night of the 24th June to showcase what is possible with music here in W.A. and to highlight what our past and present musicians are achieving all over the world!

‘Music Rocks’ brings the Western Australian community together with performances from the most elite young musicians in MRA All-star bands, primary schools, high schools, education support centres and community organisations. Young people living out their Rock Star dreams on stage in front of family, friends and the most amazed and inspired public!

Performances will include those for WACE and WASSA certificates recognition for high school graduation, along with triumph for those supported by some of the biggest organisations in W.A. So many musicians will perform for the very first time with musicians as young as 5 years old achieving full Pop and Rock songs of their choice, swapping instruments between repertoire and showcasing the rapid and authentic power of the MRA teaching systems, unique to W.A. and supported by the famous MRA Ensemble Directors.

A not to be missed event for anyone close to an MRA musician and especially for anyone who is set to be amazed by the most courageous young people in W.A. – there is never a dry eye for what will be yet another series of sold out shows J
The Session schedule is as follows:
Thursday 24th of June
Session 1 (Entry 5.45pm, Start 6.00pm sharp – 9.00pm finish)
Abby Parkinson
Indi Edmonds
Jack Harrison
Kailee Longdon
Mazenod College
Monday Allstars (New) – Chave, Kotsoglo, Meier
Pulse – Cramp, Rapanaro
Sam Noah
Sarah Pollard
Saturday Allstars – Berry, Hendrawan, Pollard, Stead, Wouk
Screaming Captain Jefferson – Berry, Chitty, Harrison, Pola
Tali Mayall
The Crackin’ – J, L & S Blanchard, B & J Chillemi, Gordon
Tuesday Allstars 1 – Bondarenko, Bransby, A & N Napier
Tuesday Allsatrs 2 – Dawes, E Fontana, Tsirigotis, Yeats
Wednesday Allstars – Delanty, J Edmonds, McGregor

Saturday 26th of June
Session 2 (Entry 10.45am, 11.00am Start sharp)
Blake Johnson
Ethan Hoskin
Joondalup Education Support Centre
Noah Lacava
Putra Praba
Ryan Thomas
St Columba’s Primary School
Sullivan Rose
Suria Praba

Session 3 (Entry 12.25pm, 12.40pm Start sharp)
Blue Door Band
Cannington Community Education Support Centre
Churchill Okere
Genesis Okere
Harrison Glass
Irum Faisal
Jessica Dunn
Jude Buttel
Monday HQ Band – Glass, Maxted-Edwards, Whait
Sienna Durant
Tahnee Bizzaca

Session 4 (Entry 2.05pm, 2.20pm Start sharp)
Abdol Srolestz
Andie McAuliffe
Charlotte Whittaker
Gian Biares
Mikayla De Cotta
Mo, Evie & Otis Maslin Foundation Band
Mullaloo Beach Primary School
Orlando Santella
Queen of Apostles Allstars
Roxy Riley
Wednesday HQ Band – D & M Bellandi, Hall, Keevers, Wall
Zoey Dekens

Session 5 (Entry 3.50pm, 4.05pm Start sharp)
Alessia Saraceni
Beldon Education Support Centre
Cristian Saraceni
Lathlain Primary School
Newman College
Sacred Heart Primary School
Seton College

Sunday 27th of June
Session 6 (Entry 10.45am, 11.00am Start sharp)
April McCracken
Beaumaris Allstars – J & L Courtney, D McCracken
Cyril Jackson Senior Campus Education Support Centre
David Ranalli
Emily Kossen
Emma Hale
Jake Williams
Justin Lekias
Lizzy Martino
Rock Mix
Tracey Conway

Session 7 (Entry 12.25pm, 12.40pm Start sharp)
Archie Edelman
Blazing Condor Soul Explosions – Dickenson, Hanscomb
Canning Vale Education Support Centre
Charley Brolese
Joachim Gabo
Libby Hanscomb
Luis Edelman
Mary MacKillop Catholic Community Primary School
Michael Richardson
Mikaela Powell
Mikey Albert
Workpower Band
Xavier Biancotti

Session 8 (Entry 2.05pm, 2.20pm Start sharp)
Casey Troup
Cheyne D’Cruze
Cruz Schofield
Halls Head College Education Support Centre
Isabelle De Robertis
Philip Mah
Tija Edwards
Warnbro Education Support Centre
Xavier De Robertis

Session 9 (Entry 3.50pm, 4.05pm Start sharp)
Armadale Education Support Centre
Caelen Doman
Liam Dack
Norah Hammond
Poppy Corbett
Taylor Brown
Tex McKibbon
TNT’s – Cox, Dack, B Fontana, Lawrence
Tristan Simons

(the session lists here are in alphabetical order and do not indicate the order of bands within each session)

Music Rocks the Rosemount
When: Thu 24 – Sun 27 June 2021 5:45 PM
Venue: Rosemount Hotel (North Perth, WA)
State: %location_state%

Tickets: oztix.com.au
SKU:
Category: Events

Tickets

Availability Price & Buy Online

Buy Now

oztix.com.au

Oztix is Australia’s largest independent ticketing company. Oztix sells and distributes tickets nationally for hundreds of clients online, through our national Call Centre and via a national network of retail outlets.

www.oztix.com.au

Venue

Venue: Rosemount Hotel (North Perth, WA)